Najczęściej zadawane pytania na temat szczepień przeciw COVID-19

Najczęściej zadawane pytania na temat szczepień przeciw COVID-19
 1. Kto może się zaszczepić przeciw COVID-19 w naszej placówce?

Każdy pacjent powyżej 18. roku życia może się zaszczepić przeciw COVID-19 w naszej placówce. Pacjent nie musi być zadeklarowany do naszej poradni POZ. Skierowania na szczepienie wystawiane są w systemie P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) centralnie dla osób uprawnionych do szczepień (np. osoby z grupy wiekowej 80+) lub przez lekarza w aplikacji gabinet.gov.pl.

 1. Czy szczepienie przeciw COVID-19 jest obowiązkowe?

Szczepienie przeciw COVID-19 jest dobrowolne i obejmuje wszystkie osoby dorosłe, które na stałe przebywają na terenie Polski (również cudzoziemców).

 1. Czy szczepienie przeciw COVID-19 jest płatne?

Nie. Szczepienie przeciw COVID-19 w naszej placówce jest bezpłatne, refundowane przez NFZ.

 1. Kiedy można zaszczepić się przeciw COVID-19?

Każdy pacjent może zgłosić chęć zaszczepienia wewnętrznie w naszej placówce i zapisać się na listę oczekujących. Skontaktujemy się z takimi pacjentami, jak tylko przyjdzie kolej szczepienia ich grupy wiekowej/ zawodowej.

Kolejność szczepień została określona odgórnie w Narodowym Programie Szczepień. Obecnie na konkretny termin szczepienia w naszej placówce zarejestrować się mogą:

 • od 15 stycznia 2021 osoby, które skończyły 80 lat,
 • od 22 stycznia 2021 osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021.

 1. Czy trzeba mieć skierowanie, aby zapisać się na szczepienie?

Aby zapisać się na listę oczekujących w naszej placówce, nie jest potrzebne skierowanie. Natomiast aby zapisać się na konkretny termin (dla osób z grup wiekowych/ zawodowych, które obecnie są szczepione) niezbędne jest skierowanie. Proces szczepień będzie oparty o elektroniczne skierowania, automatyczne wystawione w transzach zgodnych z etapami Narodowego Programu Szczepień. Skierowanie nie będzie przekazywane pacjentom do ręki, będzie widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta i będzie ważne przez 60 dni. Jeśli pacjent nie skorzysta z takiego skierowania w czasie 60 dni, po tym terminie będzie możliwe wystawienie kolejnego skierowania przez lekarza za pośrednictwem gabinet.gov.pl

 1. Jak zapisać się na szczepienie?

Aby zapisać się na listę oczekujących na bezpłatne szczepienie przeciw COVID-19 w naszej placówce, wystarczy, że skontaktujesz się z rejestracją – dane kontaktowe znajdują się w zakładce Kontakt na naszej stronie internetowej.

Jeżeli na Internetowym Koncie Pacjenta masz aktywne skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, termin wizyty szczepiennej możesz zarezerwować przez:

 • Internetowe Konto Pacjenta,
 • Infolinię NFZ, tel. 989,
 • Bezpośrednio w rejestracji naszej placówki (telefonicznie, osobiście, mailowo, przez FB),
 • Podczas wizyty u lekarza POZ.

 

 1. Jak przygotować się do szczepienia?

Nie ma szczególnych dodatkowych zaleceń dla osób chcących zaszczepić się przeciw COVID-19. Nie musisz być na czczo ani stosować specjalnej diety w dniu szczepienia. Wskazany jest wcześniejszy wypoczynek i odpowiednie nawodnienie. Oczywiście nie można być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

W dniu szczepienia:

 • Zgłoś się do wybranej placówki 10 minut przed wyznaczonym terminem szczepienia.
 • Pamiętaj o maseczce (odpowiednio zakrywającej usta i nos), dezynfekcji rąk i zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób w placówce.
 • Po wejściu do placówki, zostanie zmierzona Ci temperatura – jeśli masz gorączkę, Twoja wizyta szczepienna zostanie przesunięta na inny termin.
 • Wypełnił „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19” – możesz go wypełnić elektronicznie na Internetowym Koncie Pacjenta lub w placówce na miejscu. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań, zawartych w kwestionariuszu, jest pozytywna, Twoje szczepienie powinno zostać odroczone. W razie wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem realizującym szczepienie.
 • Nie stresuj się – dyskomfort związany z iniekcją jest niewielki, a ból krótkotrwały. Jeśli obawiasz się omdlenia na widok igły, zgłoś to pielęgniarce – szczepienie może być wykonane również w pozycji leżącej.
 1. Czy w dniu szczepienia mogę przyjmować inne leki?

Tak. Przyjmij stosowane leki tak, jak zwykle.

 1. Jak przebiega wizyta szczepienna?

Lekarz zapoznaje się z wypełnionym „Kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”, następnie może zadać pacjentowi dodatkowe pytania na temat stanu zdrowia, wcześniejszych reakcji na szczepienia. Wywiad pomoże zidentyfikować ewentualne przeciwskazania do szczepienia oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia niepowołanego odczynu poszczepiennego. Przed przejściem do gabinetu zabiegowego, lekarz przeprowadzi badanie w zakresie niezbędnym do podjęcia decyzji o kwalifikacji do szczepienia.

 1. Jak przebiega proces szczepienia?
 • Szczepionka podawana jest w gabinecie zabiegowym przez wykwalifikowany personel medyczny – pielęgniarkę lub lekarza.
 • Obecnie dostępne szczepionki mRNA podawane są domięśniowo, w mięsień naramienny po stronie lewej. W celu poprawnego podania preparatu, zaleca się, aby odsłonić to miejsce aż do barku.
 • Po odkażeniu miejsca wkłucia, pielęgniarka wykona iniekcję, uzupełni stosowne dokumenty i przekaże Ci „Kartę przypominającą dla pacjenta” z informacją o podanej szczepionce oraz terminie podania drugiej dawki.
 • Przez 15 minut po podaniu preparatu pozostań w przychodni w pobliżu gabinetu zabiegowego. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, takie jak: duszności, zasłabnięcie – natychmiast zgłoś je personelowi medycznemu.

UWAGA: jeśli w przeszłości zaobserwowałeś u siebie reakcję alergiczną na szczepienie lub lek, powinieneś pozostać na obserwacji w okolicy gabinetu zabiegowego przez 30 minut.

 • Termin podania drugiej dawki zostanie wyznaczony automatycznie i odbędzie się w tej samej placówce, w której została podana pierwsza dawka.
 1. Czy po szczepieniu mogę przyjmować inne leki?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepowołany odczyn poszczepienny, taki jak np. gorączka, ból w miejscu iniekcji – zastosuj leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, które zawierają paracetamol.

 1. Czy po szczepieniu mogę uprawiać sport, wziąć prysznic lub kąpiel w wannie?

Tak. Szczepienie w żaden sposób nie ogranicza naszego życia codziennego.

 1. Czy w dniu szczepienia mogę pić alkohol?

Przed szczepieniem nie należy spożywać alkoholu – zgoda na szczepienie powinna być podpisana w pełni świadomie. Po zaszczepieniu i powrocie do domu nie ma przeciwskazań do spożywania alkoholu.

 1. Czy szczepionka przeciw COVID-19 wpływa na płodność?

Hipoteza o wpływie szczepionki przeciw COVID-19 na płodność nie ma żadnego naukowego potwierdzenia.

 1. Kiedy otrzymam drugą dawkę szczepionki?

Termin drugiego szczepienia zostanie zarezerwowany automatycznie, w odpowiednim dla konkretnego preparatu odstępnie czasowym:

 • Szczepionka COMIRNATY (BioNTech, Pfizer) – po upływie minimum 21 dni,
 • MODERNA – po 28 dniach.
 1. Jeśli konieczne będzie odroczenie podania drugiej dawki, to kiedy najpóźniej powinna ona być podana?

Druga dawka szczepionki przeciw COVID-19 może być podana maksymalnie 12 tygodni od pierwszej dawki.

 1. Jakie są dostępne szczepionki przeciw COVID-19?

Na dzień 19.01.2021 w Polsce prowadzone są szczepienia szczepionką mRNA, preparatem Comirnaty, firm BioNtech i Pfizer. Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia drugą szczepionkę mRNA, firmy Moderna, która również będzie stosowana w Polsce. Kolejne szczepionki (szczepionka mRNA firmy CureVac oraz dwie szczepionki wektorowe firm Astra Zaneca i Janssen/ Johnson& Johnson) przechodzą obecnie przez proces rejestracyjny i jak tylko zostanie wydana zgoda przez Europejską Agencję Leków, to zostaną dopuszczone do użytku również w Polsce.

 1. Którą szczepionkę otrzymam w placówce?

Obecnie w Polsce pacjenci są szczepieni przeciw COVID-19 szczepionką mRNA Comirnaty firm BioNTech i Pfizer. W późniejszych etapach będą dostępne szczepionki firm: Astra Zaneca, Janssen/ Johnson& Johnson, CureVac i Moderna.